Sporo osób może się zastanawiać, czy kosmetologia to przyszłościowy kierunek – i czy faktycznie ukończenie studiów kosmetologicznych jest potrzebne do wykonywania pracy w gabinecie kosmetologicznym.
Czy kosmetologia jest opłacalna? Czego można nauczyć się na tym kierunku?
Kosmetolodzy to profesjonaliści specjalizujący się m.in. w zabiegach z zakresu pielęgnacji skóry; osoby pracujące w tym zawodzie wykonują takie zabiegi jak mezoterapia, mikrodermabrazja, oczyszczanie twarzy, a nawet niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – takie jak wypełnianie zmarszczek, wstrzykiwanie botoksu czy laseroterapia. Część kosmetologów wykonuje również makijaże permanentne.
Czy studiowanie kosmetologii jest opłacalne? Co do tego nie ma wątpliwości – w Polsce powstaje coraz więcej gabinetów kosmetologicznych czy ośrodków odnowy biologicznej, co z kolei jest odpowiedzią na zwiększony popyt na usługi tego rodzaju. Potwierdzają to m.in. raporty GIS o Stanie Sanitarnym Kraju. Z danych GIS wynika, że tylko między 2021 a 2022 r. w Polsce przybyło niemal 10 tys. salonów kosmetycznych.
Warto mieć świadomość, że podejście do zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych mocno się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat; Polacy coraz częściej korzystają z dostępnych opcji, chcąc zadbać o swoją skórę i urodę. Świadczą o tym chociażby wyniki analizy Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia w 2022 r. czy raportu “Jak dbają o siebie Polacy” autorstwa Nutridome. Z obu badań wynika, że Polacy przywiązują większą uwagę do pielęgnacji i kupują coraz więcej kosmetyków, które mają pomóc im w osiągnięciu wymarzonego stanu skóry.
Sporo osób może się jednak zastanawiać, czy na kosmetologii jest sporo chemii lub innych, bardziej wymagających przedmiotów, które często w szkole średniej są zmorą nawet świetnie radzących sobie uczniów. Wiele zależy w tym wypadku od programu studiów na konkretnej uczelni, jednak najczęściej studenci kosmetologii mają zajęcia z biologii, biochemii, anatomii, fizykoterapii czy szeroko rozumianej kosmetologii (w tym np. kosmetologii estetycznej, dermatologii, składu kosmetyków itd.).
Studia kosmetologia – jakie przedmioty na maturze?
Jakie przedmioty trzeba zdawać, by móc aplikować na studia kosmetologiczne? Podobnie jak w przypadku programu, wiele zależy od uczelni prowadzącej studia. Często wymaganym przedmiotem jest biologia; część szkół wyższych nie ma jednak konkretnych wymagań. Najważniejsze jest ukończenie szkoły średniej i zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Jeśli chodzi o studia na kierunku kosmetologia, wymagania najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie uczelni.
Sprawdź Kosmetologia, Studia I stopnia, licencjackie i inżynierskie | Uczelnie WSB Merito
Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie na studiach kosmetologicznych powinny mieć również świadomość, że biologia czy chemia na poziomie akademickim są prowadzone w nieco inny sposób – wykładowcy najczęściej posługują się odpowiednimi przykładami, a wiele zajęć na kosmetologii ma charakter praktyczny. Z tego względu pasjonaci urody i zdrowia, którzy chcieliby pracować w gabinecie kosmetologicznym czy ośrodku odnowy biologicznej, powinni spróbować swoich sił właśnie na studiach kosmetologicznych.
Artykuł sponsorowany