Włosy w okresie zimowym narażone są na działanie niskiej temperatury i często sporej wilgotności, a z drugiej strony przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Z tego powodu szybko tracą odpowiednie nawilżenie. Dlatego dziś podpowiemy, jak dbać o włosy przesuszone przez zimowe warunki.
Kosmetyki nawilżające do mycia włosów – postaw na produkty z kwasem hialuronowym
Warto sięgnąć po kwas hialuronowy na włosy suche w zimie, a dokładnie szampon i odżywkę zawierające ten składnik. Jak wiadomo jest naturalnym elementem struktury skóry, ale również włosów. Niestety na skutek zaburzenia struktury włosa, czyli rozchylenia łusek dochodzi do tego, że prawidłowego nawilżenia zaczyna brakować i należy uzupełnić ubytki. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody i trzeba wiedzieć, że jego jedna cząsteczka wiąże aż 1000 cząsteczek wody. Dzięki temu skutecznie zapobiega odwodnieniu, zwłaszcza, gdy obok humektantu stosowane są emolienty, które zabezpieczają przed odparowywaniem wody. Można myć włosy metodą OMO, czyli najpierw nakładając na nie odżywkę na długości, a później szampon na skórę głowy i włosy u nasady. Po zemulgowaniu szamponu można spłukać obydwa kosmetyki. Trzecim etapem jest zaaplikowanie odżywki zawierającej naturalne oleje, które mają zdolność domykania łusek włosa. Na włosy przesuszone w składzie kosmetyków warto szukać jeszcze mocznika czy gliceryny, a ponadto pamiętać, że włosy przesuszone także potrzebują protein i należy po nie sięgać raz w tygodniu w formie odżywki czy też szamponu i odżywki. Zbyt częste stosowanie produktów proteinowych, np. z keratyną może spowodować usztywnienie pasm i ich łamanie się. Trzeba zachować zatem odpowiedni balans w pielęgnacji i na co dzień stosować lekkie kosmetyki humektantowe.
Olejowanie włosów zimą – dlaczego warto ten zabieg wykonywać regularnie?
Olejowanie włosów ważne jest o każdej porze roku, także zimą. Ten zabieg zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wysoka, ale i niska temperatura, zbyt duża czy zbyt mała wilgotność powietrza, wiatr czy promieniowanie UV. Również smog nie pozostaje bez wpływu na włosy. Zanieczyszczenia także powodują ich przesuszenie. Dlatego olejowanie należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Można sięgnąć po olej z awokado, olej kokosowy, ale i olej konopny. W przypadku przesuszenia połączonego ze swędzeniem skóry głowy warto stosować olej nie tylko na długości włosów, ale i na skórę głowy. Po rozprowadzeniu oleju należy nałożyć czepek kosmetyczny i pozostawić olej na włosach na całą noc. Rano trzeba zemulgować olej przy użyciu ulubionej odżywki. Następnie pozostawić ją na głowie przez 5 minut i spłukać, a następnie umyć włosy lekkim szamponem.
Nie popełniaj prostych błędów przy pielęgnacji włosów w okresie zimowym
Zimą włosy są narażone na niską temperaturę, ale i przesuszenie, choćby ze względu na nawiew suszarki. Warto stosować mimo wszystko ten chłodniejszy, a jednocześnie stosować kosmetyki termoochronne do włosów. Bez nich włosy będą się przesuszać nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy też myć włosów zbyt ciepłą wodą, bo to prowadzi nie tylko do nadprodukcji sebum, ale i zwiększenia dolegliwości związanych ze świądem czy podrażnieniami skóry głowy. Nie można też zbytnio pocierać włosów po myciu, aby ich nie osłabiać.
Materiał zewnętrzny