Dress code w pracy biurowej - poznaj jego zasady


Dress code to zbiór określonych zasad, dotyczących stroju, który może być noszony w biurze. Oczywiście nie każde miejsce pracy wiąże się z określonym typem stroju – dziś wiele miejsc pracy nie ogranicza pracownikom, pozwalając im ubierać się dokładnie tak, jak tylko chcą. Jednak wciąż pozostają miejsca, takie jak sekretariaty, kancelarie czy urzędy, w których obowiązują pewne zasady. Jeśli pracujesz w miejscu, które posiada określone zasady ubioru, ale chcesz wyglądać modnie – sprawdź nasze porady.

Dress code w pracy biurowej

Właściwy strój do pracy biurowej jest jednym z ważniejszych elementów. Mówi się, że wygląd to nie wszystko, jeśli jednak idzie o kontakt z klientem lub innymi pracownikami – liczy się pierwsze wrażenie, a to może zostać zaburzone właśnie poprzez niewłaściwy strój. Ubiór świadczy bowiem o profesjonalizmie i kompetencjach, jest także wizytówką danej osoby oraz całej firmy. Pamiętaj, że ubiór to nie wszystko. Ważne są również dodatki – to one tworzą charakter stylizacji. Do eleganckiego zestawienia dobierz buty damskie pollini i wyglądaj perfekcyjnie!

Strój do pracy biurowej – dlaczego jest tak ważny?

Z biegiem lat sposób ubierania się pracujących profesjonalistów znacznie się zmienił. W kreatywnym środowisku pracy można nosić wszystko, ale w firmach i korporacjach odpowiedni dress code wciąż obowiązuje i jest niezwykle istotny.

Pracownicy muszą zrozumieć, jak ważne jest noszenie odpowiedniego ubioru w biurze. Strój wyznacza wizualny obraz osoby w miejscu pracy. Ubiór pokazuje charakter pracownika i reprezentuje jego profesjonalne podejście do pracy. To, jak postrzega Cię klient, wiele mówi także o firmie, w której pracujesz. Zwłaszcza podczas spotkań biznesowych ubiór świadczy o podejściu danej osoby do klienta czy kontrahenta. Co najważniejsze, strój wywiera także wpływ na osoby postronne, które mają z nią do czynienia. Strój może pokazywać szacunek do drugiej osoby.

Strój biznesowy znacznie się zmienił na przestrzeni lat, zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat. Zbyt wiele osób zapomniało, dlaczego właściwy strój biznesowy jest ważny.

Strój formalny – jak zmieniał się na przełomie lat?

Strój biznesowy znacznie się zmienił na przestrzeni lat, zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat. Zbyt wiele osób zapomniało, dlaczego właściwy strój biznesowy jest ważny. Niektóre firmy wolą pozwalać, a nawet zachęcać pracowników, aby ubierali się swobodnie lub casualowo ze względu na wygodę. Sprawdza się to zazwyczaj w bardziej kreatywnych środowiskach pracy, takich jak agencje reklamowe.

Jednak inne firmy zazwyczaj zachęcają i/lub wymagają bardziej określonego i profesjonalnego ubioru, aby utrzymać profesjonalny wizerunek swojej firmy i przedsiębiorstwa, w którym pracownicy codziennie kontaktują się z potencjalnymi klientami i partnerami biznesowymi.

Dlaczego strój formalny to dobry wybór?

Konflikty powstają, gdy pracownicy wolą ubierać się wygodnie lub w najnowszym stylu, zamiast zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by prezentować się w sposób bardziej profesjonalny lub konserwatywny. Głównym powodem, dla którego strój biznesowy jest ważny dla każdego profesjonalisty w biznesie, jest fakt, że prezentuje on wizerunek wizualny i wysyła sygnał, że pracownicy są profesjonalistami.

Innym powodem, dla którego ubiór w strój biznesowy jest ważny w świecie biznesu, jest to, że nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie spotkać się z kimś spoza firmy. Twój wizerunek w oczach tej osoby z zewnątrz będzie obrazem firmy, który zostanie zapamiętany. W kontaktach biznesowych ten wizerunek i przekaz muszą być profesjonalne.

Należy pamiętać, że odpowiedniemu strojowi musi towarzyszyć podstawowa etykieta. Odpowiedni strój musi być połączony z podstawowymi zasadami etykiety biznesowej i zawodowej. Oba te elementy są ze sobą powiązane i zintegrowane podczas prezentowania profesjonalnego wizerunku siebie i swojej firmy. Pierwsze wrażenie i ogólna ocena ludzi są kształtowane przez sposób, w jaki się ubierają. Ponieważ sposób ubierania się wpływa na postrzeganie firmy przez jej klientów lub partnerów biznesowych, ważne jest, aby utrzymywać standard ubioru, który wywołuje pozytywne wrażenie.

Strój do pracy biurowej – nie musi być nudny!

Strój biurowy nie zawsze musi oznaczać białą koszulę i spódnicę. Jeśli chcesz wyrazić siebie i nie rezygnować przy tym ze swojego charakteru, postaw na elegancką sukienką w ciemnych kolorach. Do tego dobierz buty na obcasie – szpilki pollini to najlepszy wybór. Minimalizm bowiem zawsze się obroni.

Należy dążyć do osiągnięcia odpowiedniej równowagi między prawami pracodawcy a swobodą jednostki. Niektórzy pracodawcy spotykają się z oporem ze strony pracowników, którzy uważają, że mają prawo do dbania o siebie i ubierania się w sposób odpowiadający ich osobowości. Zasadniczo jest to prawda w kontekście tego, co robią poza działalnością pracodawcy. Osoby prywatne mają prawo do wyrażania siebie, więc firmy mają podobne prawo w miejscu pracy, ponieważ sposób ubierania się pracowników zdecydowanie wysyła zamierzone lub niezamierzone komunikaty do klientów, kontrahentów i potencjalnych klientów. Bardzo ważne jest zobowiązanie do dążenia do osiągnięcia odpowiedniej równowagi.

Niezależnie od tego, co myślimy o ubieraniu się z myślą o sukcesie, musimy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a mamy tylko jedną szansę, by było ono jak najbardziej pozytywne. Stare powiedzenie „nie szata zdobi człowieka” w tym przypadku nie ma zastosowania. Ważne są bowiem zarówno kompetencje, jak i właściwy ubiór.