hael.pl

Stylowa podróż przez świat mody – inspiracje, trendy, Twoja codzienna dawka elegancji!

Strefa beauty

Jak zidentyfikować kosmetyki wegańskie? Przewodnik krok po kroku

Jak zidentyfikować kosmetyki wegańskie? Przewodnik krok po kroku

Coraz częściej podczas zakupów dotyczących naszej pielęgnacji natrafiamy na terminy 'wegańskie’ czy 'cruelty-free’. Czy jednak wiemy, czym te określenia się różnią i jak rozpoznać takie kosmetyki? Weganizm nie dotyczy tylko wyboru diety, ale jest to także styl życia, podczas którego rezygnuje się z używania produktów pochodzenia zwierzęcego. Właśnie dlatego zaczęło powstawać wiele marek oferujących kosmetyki wegańskie. Postaramy się dziś przybliżyć to zagadnienie i pomóc w wyborze odpowiednich dla was kosmetyków.

Definicja i zasady kosmetyków wegańskich

Kosmetyki wegańskie to takie, które nie zawierają w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie znajdziemy w nich m.in. mleka, miodu, lanoliny, kolagenu czy keratyny. Również żadne z surowców używanych do produkcji tych kosmetyków nie mogło być testowane na zwierzętach. A więc weganizm w kosmetyce ma dwa główne założenia: brak składników pochodzenia zwierzęcego oraz brak testów na zwierzętach.

Warto tutaj zaznaczyć, że kosmetyki oznaczone jako 'cruelty-free’ również nie były testowane na zwierzętach, ale mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego. Weganizm jest zatem szerszym pojęciem, obejmującym zasady 'cruelty-free’.

Zrozumienie certyfikatów wegańskich w kosmetyce

Na rynku istnieje wiele organizacji, które przyznają certyfikaty potwierdzające wegański charakter kosmetyków. Są to m.in. The Vegan Society, PETA, Leaping Bunny czy certyfikat V-Label. Każdy z tych certyfikatów ma swoje specyficzne wymagania, jednak wszystkie mają jedno wspólne założenie: brak składników pochodzenia zwierzęcego i brak testów na zwierzętach.

Obecność takich certyfikatów na opakowaniach kosmetyków jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie produktów wegańskich. Należy jednak pamiętać o weryfikacji wiarygodności tych znaków, gdyż niektóre firmy mogą nieprecyzyjnie używać termów wegańskie czy cruelty-free.

Przegląd składników pochodzenia zwierzęcego

Rozpoznanie kosmetyków wegańskich wymaga również wiedzy na temat składników wykorzystywanych w kosmetyce. Wyjątkowo pomocne w tym przypadku mogą okazać się aplikacje umożliwiające szybkie skanowanie składu kosmetyków. Jednak warto znać najpopularniejsze składniki pochodzenia zwierzęcego, aby móc zdecydować samodzielnie.

Niektóre ze składników pochodzenia zwierzęcego to:

  • kolagen,
  • keratyna,
  • lanolina,
  • mleko,
  • miód,
  • gliceryna (może być zarówno roślinna, jak i zwierzęca).

Należy pamiętać, że producenci często używają trudnych do zrozumienia nazw chemicznych, dlatego zawsze warto poszukać informacji o danym składniku.

Przykłady popularnych marek wegańskich kosmetyków

Istnieje wiele marek oferujących kosmetyki wegańskie, które cieszą się dużym zaufaniem klientów. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • The Body Shop – marka posiada certyfikat Leaping Bunny, a w swojej ofercie ma wiele kosmetyków wegańskich. Firma jest również znana z działań na rzecz praw zwierząt.
  • Organique – polska marka naturalnych kosmetyków, która w swoim asortymencie ma wiele produktów wegańskich. Oznacza je specjalnym symbolem, co ułatwia ich rozpoznanie.
  • Lush – znany producent kosmetyków do kąpieli, który zdecydowanie deklaruje swoje wegańskie założenia.

Pamiętajmy, że wybór kosmetyków wegańskich to nie tylko dbałość o swoje zdrowie, ale także troska o dobro zwierząt i naszej planety. Zawsze warto poszukać alternatyw dla tradycyjnych kosmetyków i przekonać się, że wegańskie produkty są równie skuteczne, a często nawet lepsze.

Udostępnij

O autorze

Redaktor bloga, specjalista w dziedzinie mody i stylizacji.