Jak łączyć kolory ubrań w stylizacjach?


Patrzysz w lustro i mimo najlepiej dobranej stylizacji czujesz, że coś jest nie tak? Wrażenie gryzących się ze sobą kolorów potrafi odebrać pewność siebie. Ważne są nie tylko fasony ubrań które wybieramy, ale także ich kolory. Dopasowanie kolorystyczne to prawdziwa sztuka – wystarczy jednak znać kilka podstawowych zasad, by wiedzieć jak łączyć ze sobą kolory i na jakie odcienie stawiać w codziennych stylizacjach. Nasz krótki poradnik podpowie, jakie połączenia wybierać, by zawsze wyglądać idealnie.

Jak łączyć kolory w stylizacjach?                                                                                                

Liczba i temperatura kolorów w stylizacji

Umiejętne dobieranie ubrań sprawia, że każdego dnia możemy prezentować się wprost idealnie. Mowa tu nie tylko o fasonach, ale przede wszystkim o kolorystyce ubrań, które wybieramy. Na początku przygody z kolorami, warto poznać podstawową zasadę łączenia barw. Wiedza ta świetnie sprawdzi się u osób, które rozpoczynają zabawę z kolorami i planując ekstrawaganckie połączenia, chcą prezentować się doskonale. Zasada jest prosta – pamiętaj, aby w swojej stylizacji łączyć sobie maksymalnie trzy kolory. Wtedy nigdy nie popełnisz błędu, a Twoje zestawienie zawsze będzie perfekcyjne.

Przesyt to jeden z największych wrogów elegancji i może przytłoczyć nawet najciekawsze pomysły do tego stopnia, że stylizacja będzie przypominała raczej losowo wybrane elementy, niż kompletne zestawienie.  

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest odcień ubrań. Sprawdzona i prosta reguła mówi o tym, by łączyć ze sobą ubrania utrzymane w tej samej temperaturze barwowej – ciepłe z ciepłymi i zimne z zimnymi. Beże, czerwienie, brązy, złoto czy żółty lepiej będą prezentować się w zestawie z odcieniami ze swojej grupy i podkreślone złotą biżuterią. Zieleń, fiolet, niebieski i błękitny lepiej zaś prezentują się w połączeniu ze sobą i srebrnymi dodatkami. Zasada łączenia kolorów wcale nie jest skomplikowana, a najłatwiej jest sprawdzić, czy działa w praktyce. Spróbuj stworzyć zestawienie zgodnie z powyższymi regułami? I jak? Zdecydowanie lepiej.

Jak dobierać kolory ubrań? Koło kolorów

Najcenniejszą wskazówką przy wyborze kolorów do stylizacji jest znana większości miłośników mody paleta barw. Możesz wykorzystywać ją na trzy sposoby.

Kolory pokrewne

To te, które w palecie kolorów znajdują się najbliżej siebie, np. błękit i fiolet lub żółty i zielony. Łączenie ze sobą kolorów pokrewnych to sprawdzony sposób na udaną stylizację. Pamiętaj, by w zestawieniach na brać pod uwagę nie tylko kolory podstawowe, ale także różne odcienie tych barw oraz dodać bazę w postaci bieli, czerni lub szarości, która zespoli ze sobą całą stylizację.

Kolory przeciwstawne

Połączenie ze sobą kolorów przeciwstawnych to z pewnością opcja dla odważnych. W stylizacjach wykorzystuje się bowiem barwy, które na kole kolorów umieszczone są naprzeciwko siebie. Takie połączenie opiera się na efektowym kontraście i sprawia, że nikt nie przejdzie obojętnie obok Twojego looku. Boisz się tak krzykliwych zestawień? Nie musisz stawiać na kolor na ubraniach – wystarczy, że do klasycznej stylizacji dodasz jeden dodatek w kontrastującym kolorze. Mogą to być torebki włoskie, buty włoskie lub breloczki do torebek – mały akcent doda charakteru całej stylizacji.

W tym sezonie hitem będzie łączenie ze sobą błękitu i pomarańczy – skusisz się?

Kolory monochromatyczne

Szukasz pomysłu na bezpieczną stylizację? Kochasz minimalizm i nie chcesz wyróżniać się z tłumu? Zestawienia barw monochromatycznych nigdy nie wychodzą z mody. Total looki są na topie już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by miały odejść w zapomnienie. Te proste, a zarazem niezwykle efektowne stylizacje stworzysz łącząc ze sobą ubrania w tych samych kolorach – dopuszczalne są wariacje w kwestii odcieni danego koloru. Damski garnitur a może zestaw dresowy? To łatwa i efektowna propozycja zarówno na co dzień, jak i do pracy czy na przyjęcie.

Modne połączenia kolorów – przydatne wskazówki

Już nie musisz bać się kolorów w stylizacjach. Wymienione techniki to sprawdzone sposoby na to, by perfekcyjnie łączyć ze sobą kolory i zawsze wyglądać świetnie. Ich znajomość pomoże Ci zaoszczędzić czas i nerwy, podczas tworzenia codziennych zestawień. Lubisz bezpieczne rozwiązania? Wprowadź w życie zasadę łączenie ze sobą trzech kolorów – z czasem poczujesz, że ten patent pozwoli Ci na nowo poznać zawartość swojej szafy i zweryfikuje, czy rzeczywiście potrzebujesz aż tak dużej ilości ubrań, butów i dodatków. Zwróć także uwagę na to, że najlepiej będą wyglądały ze sobą kolory o tej samej temperaturze. Sukces zagwarantują Ci także stylizacje monochromatyczne, a także modne połączenie, oparte na kolorach przeciwstawnych.

Pamiętaj jednak, że to właściwie Twoje odczucia decydują o tym, czy dobrze się w czymś prezentujesz. Jeśli czujesz, że stylizacja jest świetna, jednak to nie Twój styl – zrezygnuj z niej. Cały dzień będziesz zastanawiać się, czy na pewno do Ciebie pasuje. Moda to również komfort – na tę kwestię zwróć uwagę podczas zakupu ubrań do Twojej szafy.