Jak dbać o zamszowe buty?


Zamsz to materiał, który świetnie się prezentuje. Jest jednak bardzo wymagający, a jego pielęgnacja może okazać się problematyczna. Jak właściwie zadbać o obuwie wykonane z zamszu, by nie uległo uszkodzeniom i mogło służyć przez długie lata? Jak zabezpieczyć zamszowe obuwie przed wilgocią? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.  

Buty zamszowe – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody 

Znane jest Ci powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć”? Ma ono zastosowanie nie tylko w kwestii zdrowia, ale i … obuwia. Ta myśl sprawdzi się również w pielęgna

cji butów zamszowych. Jeśli stawiasz na buty zamszowe, warto od razu wyposażyć się w specjalny preparat, przeznaczony do pielęgnacji właśnie tego typu obuwia.  

Obuwie zamszowe chętnie noszone jest zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Swoją popularność zawdzięcza ono doskonałemu wyglądowi oraz niezwykłej wygodzie użytkowania - buty wykonane z zamszu sprawdzą się bowiem zarówno w codziennych, jak i tych nieco bardziej eleganckich stylizacjach. Co ciekawe, okazuje się, że obuwie zamszowe jest często o wiele bardziej wygodne niż to, wykonane z twardszej skóry licowej.

W ofercie sklepu Hael znajdziesz różnorodne modele obuwia, zarówno te wykonane ze skóry licowej, jak i obuwie zamszowe. Zimą i jesienią doskonale sprawdzą się czółenka pollini i kozaki pollini.  

Czym jest zamsz? 

Zamsz to nic innego, jak materiał, wytworzony ze skóry owiec lub jagniąt, garbowany metodą tłuszczową. Jego cechą charakterystyczną są wystające włoski/nitki, powstałe wskutek szlifowania powierzchni warstwy skóry oraz naturalna miękkość materiału. Warto wiedzieć, że kolorem naturalnym zamszu jest ciemny odcień brązu, zaś inne odcienie, które również możemy spotkać na polskim rynku, są uzyskiwane w procesie farbowania. Znaną cechą zamszu jest łatwość chłonięcia wilgoci. Z tego względu obuwie i akcesoria, wykonana z zamszu należy otoczyć specjalną opieką w zakresie pielęgnacji i impregnacji, co pomoże przedłużyć czas użytkowania danej rzeczy. 

Pielęgnacja butów zamszowych 

Proces pielęgnacji zamszowego obuwia rozpoczyna się już na etapie ich zakładania. Jeśli skusiłaś się na najmodniejsze w tym sezonie botki zamszowe - pamiętaj o tym, aby je właściwie zabezpieczyć przed wilgocią. W tym celu warto użyć specjalnego impregnatu. Warto mieć świadomość, że zamsz to materiał, który łatwo nasiąka wilgocią i z tego powodu wymaga specjalnej ochrony. Jest to szczególnie ważne podczas deszczowej jesieni czy zimy.  

Impregnacja butów zamszowych 

Wspominana już na łamach poradnika impregnacja obuwia zamszowego jest niezbędna, jeśli nie chcemy dopuścić do ich szybkiej eksploatacji. Nową warstwę wodoodporną należy nakładać po każdym czyszczeniu obuwia.  

Najbardziej uniwersalne preparaty do pielęgnacji mają formę sprayu. To właśnie tego typu produkty najlepiej sprawdzą się w przypadku szorstkich skór, do których należy także zamsz. Specjalistyczne preparaty nie będą zmieniać koloru zamszu, a skutecznie ochronią przed warunkami atmosferycznymi. Odporność na działanie wilgoci zapewnią również specjalne woski. Są one świetnym rozwiązaniem na zimę do zabezpieczenia butów trekkingowych, wykonanych z zamszu  

Jak czyścić buty zamszowe? 

Zamsz wymaga dbałości i pielęgnacji. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z obuwiem zamszowym, by mogło posłużyć nam jak najdłużej. Pamiętaj, aby po zdjęciu, obuwie nie było chowane od razu do szafy. Warto sięgnąć po specjalną szczoteczkę lub gumkę do zamszu i za pomocą tych akcesoriów odświeżyć buty. Dzięki temu oczyścisz także obuwie z kurzu, piasku czy innych zabrudzeń, które znalazły się na jego powierzchni podczas codziennego użytkowania.  

Za oknem plucha? Lepiej załóż więc inne buty. Wilgotne powietrze to duże ryzyko dla wrażliwego zamszu. Posiadając obuwie zamszowe, należy również pamiętać o ich ochronie przed słońcem. Nadmierna ekspozycja zamszu na słońce sprawi, że kolor szybciej wypłowieje. Jeśli pragniesz, by buty zamszowe posłużyły Ci jak najdłużej, do ich pielęgnacji nigdy nie używaj produktów, przeznaczonych do skóry licowej. Mogą one bowiem niszczyć charakterystyczną dla zamszu fakturę materiału. Jak więc dbać o zamszowe buty? Wyposaż się w specjalne preparaty do zamszu, które zmiękczą i uelastycznią skórę, a także odświeżą kolor obuwia. Produkty do zamszu doskonale poradzą sobie również z ewentualnymi zabrudzeniami.  

Buty zamszowe to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Przed ich zakupem warto jednak dowiedzieć się, jak należy je właściwie pielęgnować, by buty mogły posłużyć nam jak najdłużej. Odpowiednia pielęgnacja pozwala bowiem zachować buty zamszowe w świetnym stanie, a regularna impregnacja skutecznie zabezpieczy buty przed wilgocią, która może być dla nich szczególnie niebezpieczna.